ÖZER DİM ÇAYINDAKİ 2. HES TEHDİDİNİ ÇEVRE BAKANINA SORDU

MÜSİLAJI GÖREMEYEN BAKANLIK

HES TEHLİKESİNİN FARKINDA MI?

SUYUN ENERJİYE DEĞİL TARIMA

AYRILACAĞININ GARANTİSİ VAR MI?

CHP’li Özer, Dim Çayında yaşam alanları ve su varlığı üzerinde tehdit oluşturduğu için ikinci HES’i istemeyen halkın isyanını Çevre Bakanı Kurum’a yöneltti. Suyun tarıma ayrılmamasına dikkat çeken Özer, “Müsilaj felaketini göremediniz, HES tehlikesinin farkında mısınız?” dedi.

Geçen hafta Alanya Dim Çayı üzerinde yapılması planlanan ikinci HES için ÇED bilgilendirme toplantısına halkın katılmaması üzerine toplantının gerçekleşmediği tutanağı tutulmuştu. Alacami’deki toplantıya katılmayan yöre halkı, yaşam alanlarında ikinci bir HES’i istemediklerini basın açıklamasıyla da yinelemişti. Geçen hafta Alacami’de halka destek veren CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Çevre Bakanı Murat Kurum’a bir önergeyle ÇED sürecinde yöre halkının düşüncesine itibar edilip edilmeyeceğini soran Özer, ayrıca HES’lerin tarımsal sulama üzerinde yarattığı tehdidin Meclis tarafından araştırılmasını da istedi. Özer yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

 

TARIMSAL SULAMA İKİNCİ PLANDA

“Yanlış tarım politikaları, yetersiz desteklemeler, artan maliyet girdileri üreticiyi bunalttı. Yetmezmiş gibi iklim değişiyor, yağış rejimi değişiyor, su varlığımız azalıyor ve üreticimiz kuraklıkla mücadele ediyor. Bu da yetmezmiş gibi bir de baraj sularının tarımsal sulama yerine enerji için kullanılma çabası üreticiyi tam anlamıyla çileden çıkarıyor. Antalya Dim Çayındaki üreticimiz bir HES varken ikinci bir HES ile ekim alanlarını sulayamama tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda. Kuraklıkla mücadele ederken mevcut su varlığının da HES’lere ayrılarak gıda üretiminde kullanılmaması ihtimali üreticiyi tedirgin ediyor. Çünkü böyle olmayacağının garantisini veren yok!”

 

ANTALYA’DAKİ HES’LERİN ETKİLERİ NELER?

CHP’li Özer verdiği soru önergesinde Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

Chp Antalya İl Başkanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir