CHP’li Tutdere elindeki fotoğrafla haykırdı: tütün üreticilerimizi büyük sigara kartellerine feda ettiniz

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere TBMM Genel Kurulu’nda gösterdiği fotoğrafla tütün üreticilerinin yaşadığı mağduriyete dikkat çekerek, “Sonucun belli olduğu boks maçında ringe Sam ile Abuzer amcayı çıkardınız. Tütün üreticilerimizi büyük sigara kartellerine feda ettiniz.” ifadelerini kullanarak AKP’nin tütüncülere getirdiği hapis cezasına tepkisini gösterdi.

AKP Zora ve Şiddete Başvurdu, Tütüncüleri Tutuklayarak Cezaevine Gönderdi

AKP iktidarının 2017 yılında çıkarmış olduğu kanunla sarmalık tütün ticaretine hapis cezası getirdiğini vurgulayan Milletvekili Tutdere, “AKP iktidarının 2017 tarihinde çıkarmış olduğu kanunla sarmalık tütün ticaretine getirdiği hapis cezasının 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesiyle birlikte, tütüncüler seslerini duyurmak adına demokratik haklarını kullanmak adına alanlara çıktılar, meydanlara çıktılar. Bu hapis cezasına tepki gösterdiler; tabi bu tepkilerden sonra AKP her zamanki gibi zora ve şiddete başvurdu. Tütüncüleri tutuklayarak cezaevine gönderdi.” dedi.

Elinde tuttuğu yaprak tütün ve ekmekle tütün üreticilerine verilen cezaya tepki gösteren Milletvekili Tutdere, “Adıyaman ve sarmalık tütününün yetiştirildiği bütün illere baktığımızda sarmalık tütün insanların emeği, insanların ekmeği. Dolayısıyla sizin bu ekmeğe getirmiş olduğunuz hapis insanlarda ciddi bir infiale sebebiyet verdi. İnsanlar kendi ekmeğine sahip çıkmak adına, onurlarıyla meydanlara çıktılar. Bu insanların ekmeğine hapis getirmek vicdansızlıktır, hukuksuzluktur.” ifadelerini kullandı.

Tütüne Hapis Cezasını Bir Hukukçu Olarak, Bir Adıyamanlı Olarak Kabul Etmiyorum

 

Bütün siyasetini millîlik ve yerlilik üzerine inşa eden AKP iktidarının 2017 yılında getirdiği kanunla Türkiye topraklarında yetişen, Türkiye’nin bir parçası olan sarmalık tütün ticaretine üç yıl hapis getirdiğinin altını çizen Milletvekili Tutdere, “Tütün ticaretine üç ila altı yıl hapis cezası getiren yasayı bir hukukçu olarak, bir Adıyamanlı olarak kabul etmiyorum. Bu hapis cezasının yerli tütün için Türkiye'deki bir mevzuatta yer almasını anlamak mümkün değil. Bir an evvel Türkiye'deki bu millî ve yerli tütüne getirmiş olduğunuz hapis cezasını tamamen ortadan kaldıracak çalışmaları yapmak zorundasınız. Bu ayıbı tütüne ve tütüncüye siz yaşattınız. Bu ayıptan bu ülkeyi kurtarın.” dedi.

 

AKP Milletvekilleri, Tütüncüye Hapis Cezasını Savundu

 

Komisyon görüşmelerinde AKP’li milletvekillerinin tütüncü ticaretine hapis cezasını savunduklarını ifade eden Milletvekili Tutdere, “Komisyon görüşmelerinde AKP’li Milletvekilleri: "2017'de biz sarmalık tütün için kooperatifler yolunu açtık, vergide indirim yaptık, dolayısıyla artık bu saatten sonra tütün ticaretinde hapis olması normaldir." diyerek “tütüncüye hapis cezasını savundular.” şeklinde konuştu.

 

Uluslararası Şirketler Piyasayı Ele Geçirdi

Uluslararası sigara şirketlerinin sarmalık tütün piyasasını da ele geçirdiklerini vurgulayan Tutdere, “Siz bu vergi indirimini, tesisleşmedeki düzenlemeleri sadece yerli tütün üreticileri için yapmadınız. Şu anda tamı tamına 18 tane uluslararası şirket yetki almış, çalışmalarına başlamış. Philip Morris, JTI, British Amerikan’da bu şirketler arasında. Piyasanın bu iç büyük devi başta olmak üzere uluslararası şirketle vergi indiriminden faydalanmak için hemen harekete geçtiler ve piyasayı ele geçirdiler. Zaten Türkiye'deki sarmalık piyasa da sigara piyasası da tütün piyasası kimin elinde? Bu uluslararası kartelin elinde. Sizin getirmiş olduğunuz, üreticiye dayattığınız çözüm, çözüm değildir. Sarmalık tütüne ilişkin çıkarmış olduğunuz kooperatif yönetmeliği ölü doğdu.” ifadelerini kullandı.

Bir Tarafta Uluslararası Tekeller, Bir Tarafta Adıyamanlı Gariban Tütün Üreticisi

 

Kürsüye getirdiği dev fotoğrafla “İşte AKP’nin sarmalık tütün üreticileri için getirdiği çözüm önerisinin fotoğrafı.” diyen Tutdere, “Bir tarafta -150 kiloluk bir boksör- uluslararası tekeller, karteller; bir tarafta -50 kiloluk bir boksör- Adıyaman tütüncüsünün kurmuş olduğu kooperatifler. Şimdi siz bunları siz aynı ringe çıkarmışsınız " Kooperatifleri getirdik. Üretici kooperatifini kursun, yoluna devam etsin." diyorsunuz. Nasıl devam edecek arkadaşlar, bu maçın sonucu zaten belli. Kuralı kim koymuş? Karteller koymuş, uluslararası şirketler koymuş. Siz bu maçtan yerli tütün üreticisinin galip çıkacağına inanıyor musunuz? Bu nasıl bir akıl, bu nasıl bir mantık? Eğer iktidar olarak gerçekten bu sorunu çözmek istiyorsanız sarmalık tütün üreticilerini koruyacak hukuk mekanizmalarını geliştireceksiniz ve özel bir vergi sistemi getireceksiniz.” dedi.

Devletin TEKEL’ini Yutan Kartellerle Adıyamanlı Üretici Nasıl Yarışacak

AKP’nin tütün sorununa çözüm için getirdiği modelin büyük yanlışlıklar içerdiğinin altını çizen Milletvekili Tutdere, “Tam yirmi yıldır iktidarsınız, hep konuştunuz, masal anlattınız, "Yapacağız, edeceğiz." dediniz, gün geldi çattı, tütüncü cezaevinde, tütün yasak. Siz ne yapıyorsunuz? "Altı ay uzatalım." Tamam altı ay uzatalım da, bu altı ay sonra ne olacak? Yerli tütün üreticisinin kuracağı kooperatif dev sigara kartelleriyle yarışamaz. Bunlar Türkiye'nin TEKEL’ini yuttular. Devletin tekelini yutan sigara şirketleriyle Adıyamanlı tütün üreticisinin kuracağı kooperatifler nasıl yarışacak? Hepimizin bu işe samimiyetle yaklaşması lazım.” ifadelerini kullandı.

Tütüncülere Hapis Cezası Getiren Kanununuzu Yırtıp, Tarihin Çöplüğüne Atacağız

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında tütün ticaretine hapis cezası getiren yasayı yırtıp atacaklarını ifade eden Tutdere, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu sorunun çözümü için her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Biz her zaman tütüncünün yanında olduk, bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz, onların sesi olmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında biz, sizin getirmiş olduğunuz bu üç yıldan altı yıla kadar olan hapis cezası kanununuzu yırtıp tarihin çöplüğüne atacağız. Tütün özgürleşecek, üretici özgürleşecek.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.